Kategorie

Platba kartou etescoma Platba kartou etescoma

Mléčná, hořká nebo bílá...čokoláda

Mléčná…hořká…bílá…bublinková…s příchutí…už víte, o čem bude tento článek? No přece o čokoládě! I když se to nezdá, čokoláda má velmi dlouhou a bohatou historii – a věřte, první čokoládu byste za čokoládu určitě nepovažovali. Již staří Mayové a Aztékové kolem roku 1000 př. n. l. přišli na chuť kakaových bobů. Díky archeologickým výpravám se u nich našlo náčiní, které používali k přípravě kakaa, pohárky, ze kterých čokoládu pili a i keramika, která byla ozdobena motivem kakaovníku. Požívaný nápoj byl hutný, mastný a studený, kořeněný pepřem nebo chilli. Kakaové boby sloužily i jako platidlo – tak vysokou hodnotu měly.

Roku 1517 seznámil aztécký vládce Montezuma Hermana Cortése – španělského objevitele, s čokoládou. Hořko-kyselá chuť čokolády mu ale nechutnala, vylepšil ji proto medem a horká čokoláda byla mezi námi. Do Evropy se proto vrátil s nákladem kakaa a vším potřebným k jeho přípravě. Španělsko se tak stalo kolébkou evropské čokoládové historie – čokoláda se popíjela na královském dvoře, vznikaly první čokoládovny, pořádaly se kakaové dýchánky. Čokoláda znamenala pro Španěly něco podobného jako pro Angličany čaj.

Pití čokolády se postupně rozšířilo do celého světa – do Francie, Anglie i Ameriky. Jak ale vidíme, čokoláda byla tekutá – pila se, pevná forma byla zatím jednou velkou neznámou. První tabulka čokolády – velmi nekvalitní, hrudkovitá – byla vyrobena v roce 1847 v anglické firmě Fry´s. V roce 1875 Daniel Peter vyrobil první mléčnou čokoládu. Roku 1913 vyrobila švýcarská firma Séchaud Fils první plněnou čokoládu. A první bílá čokoláda? Ta spatřila světlo světa v roce 1930 díky firmě Nestlé.

Zajímavosti

1. Víte, že Theobroma Cacao neboli kakovník v řečtině znamená „božský pokrm“?

2. Ve střední Americe kakaové boby ztělesňovaly bohatství země a duchovním most mezi nebem a zemí. Podle legendy aztécký bůh Quetzalocoatl přinesl na zem kakaovník a podle uctívaného boha jej pojmenovali krátce „xocolatl“. Kakaové boby byly v té době vysoce ceněné, a proto si čokoládu mohl dovolit pít jen panovník. Čokoláda měla předávat dar moudrosti a síly kakaovníku. Nápoj byl určen jen pro muže a byl nazýván „tekutým zlatem“. Pro zlepšení jeho chutě se do něj přidávala vanilka, kukuřičná mouka, hřebíček nebo chilli.   

3. Čokoláda se vyrábí z kvašených, pražených a mletých zrnek kakového stromu Theobroma cacao. Zrna jsou z kakaových tobolek – bobů.  Výsledným produktem je čokoláda.   

4. Nejvíce ceněná jsou zrna Criollo z mayské oblasti – dělá se z nich jen 10% čokolády.

5. Zrna ze stromů Forastero – dělá se z nich 80% čokolády.

 

Sladké receptíky

Čokoládové pralinky

Budete potřebovat: 130 g čokolády na vaření, 25 g másla, 15 g práškového cukru, 3 ks jemně sekaných lískových oříšků

Čokoládu na vaření rozpusťte ve vodní lázni. Pralinkovou náplň připravíte tak, že nejdříve utřete máslo s cukrem, poté jej smícháte s 50 g rozpuštěné vlažné čokolády a sekanými oříšky. Zbylých 80 g rozpuštěné čokolády nalijte zhruba do poloviny každé z formiček. Čokoládu ve formičkách nechte na chvíli zatuhnout, ale ne úplně, a poté rovnoměrně rozprostřete i po stěnách formičky a nechte ztuhnout. Do každé takto připravené formičky dejte přiměřené množství pralinkové náplně tak, aby nepřesahovala přes horní okraj a zalijte zbytkem rozpuštěné čokolády. Nechte přes noc ztuhnout v ledničce a poté mírným tlakem na dno formičky vyklopte.    

 

Čokoládové bonbony

Budete potřebovat: 100 g čokolády na vaření, 50 g stoprocentního tuku

Čokoládu rozpusťte ve vodní lázni, přidejte tuk, důkladně promíchejte a tekutou směs nalijte do formiček. Nechte ztuhnout v ledničce a poté mírným tlakem na dno formičky vyklopte. Působivého výsledku dosáhnete , pokud budete do jednotlivých formiček střídavě nalévat tmavou a bílou čokoládu, jako náplň přidáte celý lískový oříšek, mleté ořechy nebo sušené či kandované ovoce apod. 


Sada pro přípravu těstovin
Keramická pánev Vitapan
Loading...