Kategorie

Platba kartou etescoma Platba kartou etescoma

Papinův hrnec

 

Máte-li rádi voňavý gulášek, křehkou zeleninu a pěkně doměkka a rychle uvařené luštěniny, pak se ve vaší domácnosti určitě najde nádobí, které letos slaví již třistadvacáté narozeniny - Papinův hrnec. 

Papinův hrnec neboli tlakový hrnec je tlustostěnný hrnec sloužící k vaření za vyššího tlaku, než je běžný atmosférický tlak. Vyšším tlakem se dosáhne vyšší teploty vaření (120 °C až 130 °C, teplota varu vody za normálního tlaku je asi 100 °C), a tím i rychlejšího uvaření pokrmu. 

 

Historický Papinův hrnecTrochu historie - Papinův hrnec se jmenuje po svém vynálezci, francouzském matematikovi a fyzikovi Denisu Papinovi, jenž jej poprvé sestrojil roku 1679. V roce 1682 Denis Papin předvedl jídlo uvařené v Papinovém hrnci a dal ho okusit královským hostům v Londýně. Všichni byli nadšeni lahodností a měkkostí vybraných lahůdek. Dříve těžko poživatelné tuhé hovězí bylo rázem měkké. Jeho objev zpočátku sloužil chemikům jako tlaková nádoba, do kuchyní se Papinův hrnec dostal poprvé až o osm let později, v roce 1687. Nešlo ale o první tlakový hrnec vůbec. Předchůdcem Papinova hrnce měl být kerotakis, tlakový hrnec údajně vynalezený alchymistkou Marií Židovkou (Prorokyní) ve 2. století v severní Africe.

 

Dnešní Papinův hrnec


Dnešní podoba Papinových hrnců prodělala za ta léta svůj rozvoj a získala současnou podobu, ale princip a účel tohoto hrnce se nezměnil. Papinův hrnec ušetří čas zhruba o polovinu, šetří i peníze, ale hlavní důvod oblíbenosti tkví v zachování všech výživných látek, vitamínů a ostatních důležitých vlastností. Díky třívrstvému dnu Papinova hrnce se teplo mnohem lépe rozšíří v celém hrnci a voda se rychleji přivede k varu.

 

Technologie Papinova hrnceDůležitou součástí tlakového hrnce neboli Papinova hrnce je otvor uzavřený těžkou, ale pohyblivou zátkou, která funguje jako pojistný ventil. Propouští přebytečnou páru, a tak zamezuje nebezpečnému zvýšení tlaku, které by mohlo vést k roztržení hrnce a výbuchu. Pro zvýšení bezpečnosti má Papinův hrnec navíc tepelnou pojistku, která se při nebezpečném zvýšení teploty roztaví a uvolní páru z hrnce.

Při vaření v Papinově hrnci dochází k úsporám času a energie. I tužší plátky hovězího masa (z falešné svíčkové, nebo z pera) jsou měkké cca po 20-60 minutách, zatímco při dušení pod poklicí je nutno počítat až s hodinami a maso je třeba předem naložit do oleje nebo loje.

Proč si pořídit papiňák?

Poměrně dlouho trvalo než lidé přišli „papiňáku“ na chuť. Než si uvědomili, že doba vaření se podstatně zkracuje, a navíc si v Papinovém hrnci uvařené potraviny udržují svou původní chuť. Dnes již víme, že na úsporu energie má vliv velikost nádoby, která odpovídá velikosti plotýnky a dokonale na ni přiléhá. Pořídíme-li si Papinův hrnec, při vaření masa ušetříme 60 až 80% času a 40 až 50% energie. Další výhodou tlakového hrnce je menší spotřeba tuku a to, že není třeba stále dolévat tekutinu. Pokrm se nepřipálí, zvláště u hrnců se zesíleným sendvičovým dnem. Proto je příprava pokrmů v tlakovém hrnci doporučována jako velmi šetrné a zdravé vaření, pro dětskou a vegetariánskou stravu a při redukční dietě. 

Tlakový hrnec Bio Exclusive + Firma Tescoma nabízí tlakové hrnce (Papinovy hrnce) o objemu 3,5 až 8,5 litrů. Vyšší řadu Papinových hrnců tvoří dvojice hrnců Prominent a Bio Exclusive+. Hlavní rozdíl oproti nižší řadě je v odlišném uzavírání, které je v tomto případě řešeno bajonetovým uzávěrem. Do druhé nižší řady patří Papinové hrnce Magnum a Comfort . Jako všechny Papinovy hrnce Tescoma jsou i tyto vyrobeny z prvotřídní nerezavějící oceli 18/10. K vysokému standardu samozřejmě patří i masivní třívrstvé sendvičové dno, které zaručí úsporu energie, což je dosaženo tím, že můžeme vařit při nižším výkonu a navíc můžeme sporák s předstihem vypnout.

 


Sada pro přípravu těstovin
Keramická pánev Vitapan
Loading...