Kategorie

Platba kartou etescoma Platba kartou etescoma

Vánoční zvyky a tradice

 

vánoční zvyky a tradiceZa rok jsou zase tady, říká se. Ano, řeč je o Vánocích. V někom vzbuzují krásné emoce, barevné vzpomínky a radost. Jiným lidem vyvstanou v mysli smíšené pocity, protože Vánoce jsou sice hlavně o rodině, dětech, pohodě, klidu, ale než tohle všechno nastane, je potřeba překonat maratón předvánočního stresu se sháněním dárků, úklidem, pečením a přípravou všeho na tyto velké svátky. Dnešní doba je příliš rychlá, než abychom si všímali maličkostí a přitom ony maličkosti dělají ta největší kouzla. Vánoce nejsou jen o hromadě dárků, nejsou pouze o jídle, cukroví a televizi. Vánoční svátky jsou o rodině, dětech, fantazii, přáních a pradávných tradicích. Máme k lidem blíž, máme čas se na okamžik zastavit. Vánoční tradice, zvyky a pověry jsou jedním z mnoha kousků, které tento čas ozvláštní a dovolí nám ohlédnout se okolo sebe, za sebe a také pohlédnout do budoucnosti, co nás teprve čeká.

Vánočních obyčejů a pověr je mnoho, každý kraj, obec i rodina má své zažité, které se snaží více či méně udržovat. Máte-li chuť některé vyzkoušet, můžete. Je jen na Vás, jak vánoční svátky oslavíte, jak je prožijete a jaké vzpomínky ve Vás zůstanou. Přejeme krásné pohodové prožití Vánoc ve zdraví bez hádek a stresu. 


Pouštění lodiček

Pouštění lodiček na Vánoce Jedna z nejoblíbenějších vánočních tradic je pouštění lodiček ze skořápek vlašských ořechů, které nám zvěstují naši budoucnost. Každý si musí lodičku  zhotovit sám. Není to nic těžkého. Rozlouskneme vlašský ořech, ze kterého  vybereme jádro. Do skořápky nakapeme vosk a přiděláme malou svíčku. Velkou  svíčku raději rozlomíme na menší kousky cca 2,5 cm, protože lodička s velkou  svíčkou by se snadno převrhla.
Každá skořápka představuje jednoho člena rodiny,  lodičky nám poví, jestli rodina bude následující rok držet při sobě nebo jestli se r  rozdělí. Pokud se skořápka některého člena zcela potopí, vykládá se to většinou  jako odchod člověka z domu. Lodičky nám také dokáží zodpovědět naše otázky. Podle tradic se smí položit pouze jedna jasně vyřčená a to v okamžiku, kdy v lodičce ze skořápky zapálíte svíčku a pustíte ji na vodu. Otázka se může týkat všeho, co nás zajímá např. lásky, rodiny, práce, úspěchů.

Co chování lodiček znamená?

- zůstane u břehu - v příštím roce vás nečeká žádná změna

- se hned potopí - jakákoliv snaha zlepšit vlastní situaci bude marná

- se při plavbě dotýká jiné lodičky - láska a přátelství, dobrá obchodní spolupráce. Čím dřív se dotknou, tím rychleji k sobě najdou jejich majitelé cestu.

- utvoří kruh s ostatními - bezproblémové soužití, vzájemná úcta, přátelství a tolerance

- se ocitne uprostřed ostatních - majitel lodičky potřebuje ochranu a pomoc, je zranitelný a citlivý

- se ocitne mimo kruh - majitel v nadcházejícím roce rodinu opustí

- se točí v kruhu - nerozhodnost, nevíte co od života chcete

- se zhasnutou svíčkou - neupřímnost, komplikovaný citový vztah

- sama dopluje k druhému břehu - získáte, po čem toužíte

- se potopí až kousek od břehu - vlastní neuvážeností, shodou okolností či náhod se naše snažení i přes dobrý začátek mine účinkem

- nabere vodu, ale dorazí k protějšímu břehu - svůj záměr uskutečníte s odřenýma ušima 

A nebo také :

Tomu, komu se lodička nepotopí a vydrží dlouho svítit, čeká dlouhý a šťastný život. Lodička držící se při kraji nádoby znamená, že se její majitel bude celý rok držet doma. Pokud pluje ke středu nádoby, vydá se do světa. 


Vánoční lití olova

Vánoční zvyky a tradice lití olovaDruhým neméně oblíbeným vánočním zvykem je lití olova. Rozhodně patří k těm efektnějším, které určitě zaujmou nejenom děti. Ještě na počátku 20.století bylo lití olova mezi lidmi velmi rozšířené, ale nedostatek olova během světových válek tuto tradici téměř vymýtil. V dnešní době můžeme po domácku sáhnout po rybářských olůvkách a ty roztavit nebo si koupit v obchodě vánoční sadu na lití olova, kde je připraveno vše potřebné. 
 

Odlévat olovo by měly zkusit až starší děti s ochrannými pomůckami pod dohledem dospělé osoby. Olovo se taví již při teplotě 327 stupňů a tak můžete k tavení použít svíčku či plynový a elektrický sporák. V těsné blízkosti mísy by neměl nikdo přihlížet. Pokud nemáte po ruce olovo, zkuste použít horký vosk.

Stejně jako u lodiček ze skořápek i lití olova nám umí zodpovědět otázky, co nás čeká v příštím roce. Je potřeba otázku položit jasně a srozumitelně. Olovo opatrně vlijeme do studené vody. Tuhnutím olova ve vodě vzniknou abstraktní tvary obláčkovitého vzhledu. Každý přítomný ve vzniklém útvaru vidí něco jiného, jde především o naši fantasii. Výklady mohou být různé, zde je několik základních: 
 

A
Ananas: na dobrou hostinu budeš pozván.
Anděl: hojnost, zdraví a dobro to věští.
Auto: zažiješ něco nového.

B
Bábovka: Slavnost
Bič: daleká cesta
Bludiště: zlá zápletka s dobrým koncem
Boty: nevěra
Brambora: dobrý příjem
Brýle: lepší postavení
Brouk: vynalézavost

C
Cep: za zlobivého muže se vdáš
Cesta: spokojený, poklidný život
Citrón: příjemná zpráva

Č
Čáp: přírůstek v rodině
Čára rovná: spokojený, poklidný život
Čára vlnitá: nejasnosti, zmatky
Čert: najdeš dobrého přítele
Člověk: velká odpovědnost
Čtverec: zodpovědnost

D
Deštník: blahobyt
Dort: nenadálá radost
Dravec: štěstí v podnikání
Duha: štěstí v životě
Dům: rozmnožení rodiny
Džbán: zasnoubení a svatby

H

Had: pokušení a moudrost
Hlava: poklidný a spokojený život
Hlemýžď: zpomalení
Hora: dosažení cílů
Houba: vysoké stáří
Hruška: velké bohatství
Hůl: daleká cesta
Hvězda: mnoho štěstí, dobré znamení

J
Jablko: požitek z lásky

K
Keř: finanční zisk
Kladivo: propracuješ se vpřed
Klíč: odhalíš tajemství
Kočka: žárlivost
Kolo: čeká tě spoustu změn
Kříž: nepříjemnosti
Květina: věrné přátelství
Kruh: smlouva, svazek

L
Labuť: štěstí v manželství
Láhev: dobré poselství
Lev: dobré postavení
Loď: cesty

M
Maják: dobré vyhlídky do budoucnosti
Meč: lidé ti rozumí a věří
Mrak: život bez námahy

N
Netopýr: těkavost
Nudle: dluhy
Nůž: špatný obchod
Nůžky: něco vyřešíš

O
Oheň: nabudeš na síle
Ovce: věrnost

P
Padák: pozor na zdraví
Pavučina: budeš zapleten do nepříjemnosti
Podkova: velké štěstí
Pták: důležitá zpráva

R
Růže: pozor na zradu
Ryba: duchovní naplnění

S
Slunce: štěstí v obchodě a v rodinném kruhu
Srdce: láska je bránou poznání
Strom: vzdělání a moudrost

V
Vějíř: nevěra
Velbloud: budeš muset překonat velké překážky
Vepř: velký blahobyt
Voda: citová stabilita

Z
Zadek: příjemné překvapení
Zeměkoule: příjemná cesta
Zvon: dozvíš se důležitou zprávu


Ž
Žába: štěstí v podnikání
Žebřík: postup v zaměstnání
Želva: moudrost
 

Krájení jablka

Podle jedné tradice se rozkrojí společné jablko a věštba určí, jak to bude se zdravím celé rodiny. Jiná tradice praví, že každý si rozkrojí své jablko a dozví se z něj vlastní budoucnost.

Tradice prvá:
Po štědrovečerní večeři příčně přeřízneme jablko na dvě stejné poloviny. Obě poloviny ukážeme všem stolovníkům. Tvar jádřince určí náš osud. Pokud má pět či více cípů (hvězda), sejdou se všichni za rok ve zdraví. Nehezký, nepravidelný nebo červivý jádřinec značí nemoc, neštěstí a zármutek. Pokud má dokonce tvar kříže, pak někdo z přítomných onemocní těžce, nebo zemře. Tento zvyk je popsán už ve 14. století a není třeba se ho bát, vyberte velké a zdravé jablko.

Tradice druhá:
Každý z přítomných při štědrovečerní večeři příčně rozpůlí své jablko. Kdo najde v rozkrojeném jablku z jader křížek, měl by dbát o své zdraví, hrozí mu nemoc. Komu zůstanou jádra neporušená nebo budou mít tvar hvězdy, bude celý rok zdráv.
 

Krájení jablka na dílky

Před večeří rozkrájej jablko natolik dílků, kolik je vás u stolu. Každý sní svůj kousek, aby trefil domů a aby se celá rodina sešla i za rok. Takto společně snědeným jablkem budete mít zajištěné, že kdykoliv se někdo odkloní od rodiny, stačí na daného člověka pomyslet a on najde cestu zpět.
 

Loupání jablka (pro dívky)

Dívka oloupe jablko tak, aby ze slupky vznikla jedna dlouhá spirála, tou poté zatočí nad hlavou a odhodí ji, písmeno, které se dá z dopadnuvší slupky přečíst je písmeno, na které bude začínat jméno jejího vyvoleného. 
 

Rybí šupiny

Tento vánoční zvyk se začal držet až v době, kdy se na štědrovečerním stole začal objevovat smažený kapr. Pod talíře se štědrovečerní večeří dáme několik kapřích šupin. Po večeři si je vložíme do peněženky a necháme je tam až do příštích Vánoc. Šupiny symbolizují peníze - mají nám jich přinést dostatek po celý následující rok. Mince pod talířem Ještě před tím, než se ujal zvyk vkládat rybí šupinu pod talíř při štědrovečerní večeři, vkládala se pod něj drobná mince, která má zaručit hojnost peněz. 

                                                 Škrabka na ryby Presto


Házení střevícem / bačkorou

Házení střevícem je vánoční zvyk pro mladé neprovdané dívky, které se chtějí dovědět, zda se v příštím roce vdají. Svobodná dívka se musí na Štědrý den postavit zády ke dveřím a přes rameno hodit svůj střevíc. Obrátí-li se patou ke dveřím, zůstanou doma. Obrátí-li se špičkou ke dveřím, provdají se a odejdou.
 

Stavění betlémů nebo-li jesliček 

V roce 1223 postavil v italské Umbrii jáhen Giovanni Bernardone, později světec známý pod jménem František z Assisi, první jesličky. V poustevně v horské jeskyni postavil žlab, založil ho krmivem a přivedl k němu živého oslíka a vola. U jeslí pak jako u oltáře v noci sloužil štědrovečerní mši - první "půlnoční". První český betlém představili veřejnosti jezuité v roce 1560 v kostele sv. Klimenta V Praze. Byly první nejen v Čechách, ale i v celé střední Evropě. Neví se, jak přesně vypadaly, ale podle dochovaných záznamů měly velký úspěch, takže se zvyk stavět jesličky brzy rozšířil. Základní figurky jsou Ježíšek v jeslích, Marie a Josef, oslík a vůl, pastýři se stády oveček a postavy tří králů - mudrců z Východu. Betlémy bývají u nás zasazovány do krajiny podle místa vzniku. Na konci 18. století přestaly být betlémy jen doménou kostelů, ale přestěhovaly se i do domácností. Stavění betlémů bývalo nejrozšířenějším vánočním zvykem až do 19. století, kdy se novým symbolem Vánoc stal vánoční stromek. V dnešní době si můžete betlém vyrobit sami nebo zakoupit hotový v obchodě.

 

                                        Perníkový betlém Delícia

 

Zlaté prasátko 

Pro některé je zvykem celý den až do Štědrovečerní večeře nic nejíst, což právě pro hospodyňky-kuchařky může být velký problém. Říká se, že každý člověk, který se tímto způsobem postí, uvidí večer zlaté prasátko běhat a skotačit na stěnách a poličkách.


Vánoční rostliny

Cesmína

Vánoční cesmínaPatří nejen k pozoruhodným stále zeleným dřevinám zahrad, ale její temně zelené lesklé listy a dekorativní větvičky doplněné sytě červenými bobulemi jsou společně s chvojím nejžádanější vánoční dekorací. V cizině se proto pěstují i na plantážích.
 V Americe a v Anglii je cesmína jedním z nepostradatelných symbolů Vánoc a nechybí v žádné domácnosti. Je symbolem štěstí, zdraví a radosti.
V našich zemích je cesmína jako jeden ze symbolů Vánoc doložena již kolem roku 1910.

Jmelí - Vánocům velí

Vánoční jmelíVětvička jmelí by neměla chybět o Vánocích v žádné domácnosti. Jmelí je přece krásný doplněk každého štědrovečerního stolu a společně se zapálenou svíčkou tvoří neobyčejnou vánoční atmosféru. Čím více je na větvičce bílých bobulek, tím větší štěstí vás má čekat v novém roce. Také se věřilo, že díky svým lepivým semenům má moc vyvolat nebo udržet svazek mezi dvěma osobami opačného pohlaví.  To už je příjemný důvod, ozdobit svou vánočně naladěnou domácnost větvičkou jmelí, nemyslíte.
Této věčně zelené rostliny si povšimli již naši předkové. Připadala jim tajemná - vždyť roste vysoko v korunách stromů a její plody, bílé bobule, se podobají perlám a dozrávají právě v prosinci. A protože bylo tajemné, mělo mít i kouzelné účinky.
Věřilo se tedy, že chrání před ohněm a zavěšovalo se do domů, aby bránilo v přístupu čarodějnicím a zlým duchům. Věřilo se, že přináší štěstí stejně jako podkova nebo čtyřlístek. Podle Keltů zajišťuje plodnost, proto se pod ním dodnes líbáme. Navíc přináší do domu štěstí, odvahu a lásku.

O jmelí také existuje mnoho legend. Podle jedné bylo jmelí kdysi stromem, z jehož dřeva byl zhotoven kříž, na kterém zemřel Kristus. Strom prý hanbou seschl, aby se přeměnil v rostlinu, která zahrnuje dobrem všechny, kdož pod ní projdou. Jmelí prý nosí štěstí tomu, kdo je jím obdarován, a nikoliv tomu, kdo si jej koupí sám. 
Vánoční jmelí roste na listnatých stromech, jejichž listy na podzim opadávají a jeho užívání jako dekorační vánoční rostliny se do Evropy rozšířilo z Anglie. Tento zvyk se u nás dodržuje dodnes a lidé stříbrné, zlaté či zelené snítky jmelí připevňují k lustru či dávají do váziček na stůl.

Vánoční hvězda

Vánoční hvězdaVánoční hvězda nebo-li vánoční růže je klasickým symbolem vánoc - a to především její krásná, červeně olistěná varieta.Tato květina pochází původem z Mexika, kde roste až do výšky keříku. U nás ji koupíte jako menší rostlinku akorát tak do květináče nebo hrnku. Latinsky se jmenuje Euphoria pulcherrisma a v češtině má dokonce několik názvů. Například poinsetie, pryšec nádherný, květ svaté noci nebo Kristova koruna. Při koupi vánoční hvězdy se zaměřte na květy. Pokud je má zavinuté nebo zelené, vydrží vám dlouho a s nejvyšší pravděpodobností přečká celé svátky. Rozvité květy signalizují rostlinku, která už má nejlepší časy za sebou.

 

Pověry u štědrovečerní večeře

1.Podle tradice mělo být na štědrovečerním stole devatero pokrmů.
2.Magickou moc měla plachta, pokrývající stůl. Na jaře z ní hospodář rozséval obilí, aby bylo pěkné a nebylo potlučené od krup.
3.Pro hojnou úrodu bylo třeba sníst nejprve lžíci hrachu.
4.Někde vařili polévku s dlouhými nudlemi, aby mělo žito dlouhé klasy.
5.Večeře se začínala a končila modlitbou, ve které se vzpomínalo na zemřelé členy rodiny.
6.Hospodyně nesměla vstát od stolu, jinak by jí neseděly slepice na vejcích, obsluhovala tedy děvčata.
7.Zbytky jídla byly zakopány do země, aby byla úrodná.
8.Když hospodyně připálí vánočky, bude o vánocích stonat.
9.Kdo si pod štědrovečerním stolem bos šlápne na sekeru, toho nebudou bolet nohy a celý rok zůstane zdráv.
10.Při štědrovečerní večeři přivolávají pokrmy z čočky a jáhel bohatství, drobná mince pod talířem peníze.
11.Vdavekchtivé děvče má na Štědrý den jedinečnou příležitost. Stačí, když tajně sebere devět patek od vánoček a do roka je pod čepcem.
12.Večer před Štědrým dnem si položte k posteli ořech. Po probuzení ho rozlouskněte a snězte. Po celý rok by vám měly dát pokoj blechy a štěnice:-)
13.Sníš-li při štědrovečerní večeři kousek okoralého chleba, bude tě držet štěstí.
14.Rozliješ-li víno, čekej do roka křtiny.
15.Česnek a med pojišťují zdraví, hrách dodává sílu.
16.Kdo nosí u sebe tři šupiny ze štědrovečerního kapra, toho se drží peníze.
17.Řetězem ovázaný trnož stolu ochraňuje rodinu před zlými duchy.


Sada pro přípravu těstovin
Keramická pánev Vitapan
Loading...